Ulubione
wykończenia baner

Wykończenia

Co jest lepsze: olej czy lakier?

Żaden rodzaj wykończenia nie jest lepszy. Prosimy o zapoznanie się z charakterystyką obu rodzajów wykończenia i zdecydowanie, który z nich będzie lepszy dla Państwa.

Lakier

Powierzchnia pokryta lakierem jest bardzo łatwa w utrzymaniu czystości. Kolor jest jaśniejszy i bardziej neutralny niż przy oleju. Podkreśla naturalny kolor drewna. Usłojenie jest delikatnie podkreślone. Jest bardziej odporny na zarysowania w porównaniu do powierzchni olejowanych. Chroni je od zewnątrz, pozostawiając na nim warstwę. Powierzchnie lakierowane mają dobrą odporność na ciecze, słabszą na wysoką temperaturę. Na rynku dostępne są różne rodzaje lakierów: matowe, półmatowe czy z połyskiem. Należy pamiętać, że z upływem lat lakier może się ścierać. Nie zaleca się naprawiać ewentualnych uszkodzeń w warunkach domowych. W przypadku wytarcia lakieru w jednym miejscu konieczne jest ponowne lakierowanie całej powierzchni.

lakier
  • • Jeśli zależy Państwu na bezobsługowym blacie to polecamy wybrać lakier.
  • • Jeśli blat ma wyglądać bardziej surowo doradzamy nadanie struktury poprzez szczotkowanie blatu i lakier matowy- super efekt i wygoda użytkowania.

Olejowosk

Wygląda bardzo naturalnie, nadaje efekt „wilgotnego drewna”. Daje lekko satynowe wykończenie. Wnika głęboko w strukturę drewna, czyniąc go odpornym na wilgoć i wysokie temperatury. Trzeba jednak bardziej uważać przy wszelkich zabrudzeniach gdyż mogą pozostawać plamy. Rozlane na blat płyny powinny zostać usunięte i wytarte do sucha. Warstwa oleju podkreśla naturalną strukturę drewna, wyczuwalne jest to przy przejechaniu dłonią po blacie. Naturalne olejowoski nadają drewnu cieplejszy miodowo-brązowy odcień. Intensywnie uwydatniają kolor i usłojenie. Dostępne są również w wersji barwiącej drewno na wybrany kolor. Powierzchnie olejowane nie łuszczą się i nie wybrzuszają, pozwalają drewnu oddychać. Należy pamiętać, że drewniane blaty olejowane wymagają okresowej konserwacji 3-4 razy do roku (szczególnie w pierwszym roku). Z powodzeniem można je odświeżyć w warunkach domowych. Drobne uszkodzenia, zarysowania można odnowić w uszkodzonym odcinku bez konieczności olejowania całego blatu.

olejowosk
  • • Jeśli zależy Państwu na naturalnym wyglądzie, cieplejszym odcieniu drewna i możliwości renowacji w warunkach domowych to polecamy wybrać olejowosk